A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Maďarsko - Cestopisy

Termální lázně Sárvár

Krásné termáílní lázně v Sárváru stojí za to navštívit. Ceny v tomto cestopisu jsou platné k březnu 2009. Aktuální jsou na serveru lázní.

Termální lázně Sárvár

TERMÁLNÍ LÁZNĚ SÁRVÁR
http://www.sarvarigyogyfurdo.hu/

25. ledna 2009 v ranních hodinách vyrážíme směr Maďarsko, tentokráte lázně Sárvár. Dlouho předtím řešíme jestli Sárvár nebo Bük. Nakonec to vyhrál Sárvár. Trošičku si s námi zašpásovala GPS, ale nakonec jsme dorazili k lázním. Parkoviště poloprázdné, lázně plné. Platíme jako vždy kartou a bez problémů. Tak jak bylo prázdné parkoviště, tak byly plné bazény. Ale spokojenopst maximální. Jediné co jsme nenavštívili baly sauny. Ne že bychom se báli, ale nebyli jsme nachystáni - bez županu. No a do lázní se jde bez plavek. Vynikající bylo jídlo, na ceny relativně jako u nás, výběr obrovský. Odjížděli jsme večer příjemně odpočatí, ale zároveň i utahaní. Na břehu řeky Rába, v idylickém prostředí, leží kouzelné městečko západního Maďarska, jehož dějiny se proplétaly s dějinami hradu
Západomaďarské město Sárvár (Šárvár) s bohatou historií se nachází 120 kilometrů od Vídně a Grazu , 193 km od Budapešti, 75 kilometrů jižně od jednoho z nejhezčích maďarských měst – Šoproně, 60 kilometrů severně od Balatonu a asi 260 km jihovýchodně od Brna. Město bylo důležitou křižovatkou vojenských cest v antice; důkazem jeho strategické úlohy je skutečnost, že již před tisíci roky se mohlo pyšnit pevností a od 16. století byla tato oblast významným střediskem učenosti a kultury. Pramen prýštící z hloubky 2000 m poskytuje léčivou vodu o teplotě 83°C, obsahující alkálie, chloridy, bróm, jód a četné stopové prvky. Odpařený solný roztok se používá pro léčení astmatu a chorob horních dýchacích cest. Jako koupelová kúra se může s vynikajícími výsledky používat pro léčení poruch pohybového ústrojí, při revmatismu, při neplodnosti, pro pooperační rehabilitace a při potížích vegetativního nervového systému.

Žije zde asi 17000 obyvatel a proslavilo se hlavně v posledních letech díky špičkovému lázeňskému areálu, jednomu z nejlepších a nejmodernějších svého druhu v Evropě.
Již v minulosti však byl Sárvár se svou pevností důležitou křižovatkou cest, a to již v antických dobách. Jeho centru dominuje středověký hrad Nádasdy-vár s pětiúhelníkovým půdorysem, který dal městu i jméno (sár=bahno, vár=hrad, sárvár=blatný hrad) a nedaleké arboretum skýtá jedinečnou možnost k procházkám a relaxaci. Na ploše deseti hektarů roste více než 350 druhů dřevin a mnoho jiných vzácných rostlin. Jen pár kroků vzdálená hlavní ulice s rozmanitými obchody láká k nákupům; navštívit lze od cokoliv od vyhlášené pekárny přes útulné restaurace až po obchody se suvenýry, kabelkami a koženým zbožím. Na periferii města jsou k dispozici i známé hypermarkety Plus a Penny Market. Samozřejmostí je přítomnost bankomatů na všechny běžné druhy platebních karet; jimi lze ostatně platit i v mnoha obchodech přímo.
Mezi turistickými zajímavostmi okolí lze uvést arboretum a středověký hrad. Malé město na březích řeky Ráby leží na poloviční cestě mezi Šoproní a Blatenským jezerem, takže návštěvníci tohoto pohraničního města s historickou atmosférou, přijíždějící na třítýdenní léčení, mohou do programu své dovolené zahrnout také výlety k Balatonu. Mezi snadno dosažitelnými místy stojí za návštěvu město Szombathely, 13-tihektarové arboretum v Szeleste a románský kostel z 12. století v Nagygere sdu.

Nádherné arboretum se nachází v prostoru mezi hradem a řekou Gyöngyös, kde si můžete po prohlídce městečka odpočinout a obdivovat staleté duby a javory, nebo si projít park se sochami, který je jeho součástí. V 16. století zde byla vytištěna první kniha v maďarském jazyce.

Příznačnou stavbou města je ve středověku vybudovaný hrad Nádasdy-vár. Bílá věž se vstupní branou, obloukový most a do nepravidelného pětiúhelníku tvarované vnitřní nádvoří charakterizují renesanční hradní zámek, kdysi obehnaný vodním příkopem a dnes v jeho místech obklopený platanovým parkem. V přilehlém arboretu se na ploše 10 ha nachází nespočet vzácného rostlinstva, více než 350 druhů stromů a keřů, i tisy a duby pamatující více než sto let. Ze sedmi vodních ploch se skládající jezero k projížďkám na člunech, břehy řeky Rába, Divoká zahrada i lesopark v okolí městečka v sobě tají nejednu pozoruhodnost pro každého návštěvníka bez ohledu na jeho věk.

Dlouhý kamenný most v Sárváru vede k pětihranné hradní tvrzi rodu Nadásdyů (Nádasdy-várkastély, Várkerület), kdysi obehnané vodním příkopem, která od svého založení v 16. století sloužila jako vojenská pevnost i šlechtické obydlí. Pro drahocenné a okázalé interiérové prvky dnes považujeme její vnitřek (Muzeum Ference Nadásdyho) za jedno z nejhezčích hradních muzeí v Maďarsku pravě zde ve městečku Sárvár. Expozice poučí návštěvníka o minulosti, v níž se dějiny města Sárvár proplétaly s dějinami hradu, dále o životě maďarských husarů, ale je tu i bohatá sbírka uměleckoprůmyslových výrobků.

Místo bylo v dávné minulosti osídleno Slovany a stálo tu kdysi i slovanské hradiště. Ve středověku platilo toto město z a důležité centrum vzdělanosti, byla zde vydána první latinsko-maďarská gramatika. Zásluhu o to má především šlechtický rod Kaniszovců, který tu dal také ve 14. století vystavět mohutný hrad s pětiúhelníkovým půdorysem. Dnes hrad stojí přímo uprostřed města na Kossuthově náměstí a je také tím, co vás v Sárváru nejvíce upoutá. Hrad býval obklopen vodním příkopem, proto přístup do něho je po kamenném mostě. Ve vnitřních prostorách hradu je dnes umístěno muzeum, kde se můžete seznámit s jeho dějinami. Na stěnách jsou fresky, které zobrazují různé události z dob bojů s Turky.

Ozdobou Sárvárského arboreta (Várkerület 30) na břehu potoka Gyöngyös je 36 m vysoký dub tvaru pyramida a čtyři další duby starší než 300 let.

LÁZNĚ

Zdejší léčebné lázně Sárvár s obsahem solí ve vodě pomáhají v případě revmatických chorob, při hojení zlomenin, gynekologických potíží, ale podněcují i celkovou regeneraci organismu a zlepšení kondice, ať už formou léčebné kúry v místě, nebo domácí koupele, do níž se přidají „termální sárvárské krystalky“, získávané destilačním procesem. V prosinci roku 2002 otevřel hostům brány nový komplex léčebných lázní a wellness koupelí se skutečně světovou úrovní. Lázně a park o rozloze 55 000 m2 s vodní hladinou přesahující 3600 m2 vítají návštěvníky, kteří touží po oddechu, vzpruze a osvěžení. V tomto náročně vybaveném zařízení se kromě zdravotnických služeb klade velký důraz na poskytování stále populárnějších rekreačních a zdraví utužujících služeb wellness.

V lázních si najde pro sebe vhodné služby každá věková kategorie. Osobité služby se nabízejí lázeňským hostům, ale stejně tak se dostane nezapomenutelných zážitků i rekreujícím se rodinám, mládeži a dětem.

Léčivá voda zde v lázních Sárvár obsahující alkalie, chloridy, bróm, jód, četné stopové prvky a odpařený solný roztok se používá pro léčení astmatu a chorob horních dýchacích cest. Jako koupelová kůra se může s vynikajícími výsledky používat pro léčení poruch pohybového ústrojí, při revmatismu, při neplodnosti, pro pooperační rehabilitace a při potížích vegetativního nervového systému. Lázně mají dva termální prameny v hloubce 1.300 metrů o teplotě 43stupňů C (s vyšším obsahem minerálních látek, zejména sodíku, chloridu a hydrogenkarbonátu) a 2.000 m s vysokým obsahem soli o teplotě 83 stupňů C.

Alkalicko-hydrogenkarbonátový a sodíko-chloridový léčivý pramen je především vhodný při léčbě vleklých chorob pohybového ústrojí, ale i pro rehabilitační kúry na dohojení zlomenin kostí, vykloubenin, podvrtnutých kloubů , svalových zhmožděnin a následnou léčbu po sportovních úrazech, vynikající je i při léčbě některých ženských chorob. Kontraindikace: nemoci koronárních tepen, křečové žíly, případy náhlé dechové a kardiovaskulární nedostatečnosti, nakažlivé choroby. Pod dohledem revmatologů s vysokou odborností se na zdravotní stav přímo na míru „ušije“ z různých procedur složená optimální léčba. Hostům jsou nabízeny i další služby navíc nad rámec tradičního lázeňství a balíčky v rozsahu od jednoho do tří týdnů. Každá kúra se zahajuje lékařským vyšetřením, při kterém je sestaveno složení individuálního léčebného programu. Jako terapie se nabízejí nejrůznější druhy masáží a vodoléčby, ošetření elektroléčbou a kyslíkem i pohybové programy pro jednotlivce resp. skupiny.

Koupele leží uprostřed zeleně města Sárvár vedle soustavy rekreačních rybníků. Na současné poměry jsou malé, mají rodinnou atmosféru a velmi dobrou a účinnou léčivou vodu. V jejich blízkosti se nacházejí lesy a louky a v tomto prostředí vybuduje město své nové středisko cestovního ruchu. Namísto modernizace a rozšíření starých lázní se staví léčebné lázně zcela nové se spoustou fitness a wellness služeb, se zážitkovým bazénem, s areálem saun, s bazény pro děti, koupalištěm a s bazény léčivými. Tyto nové lázně budou náročně zbudovaným zařízením schopným poskytovat celý soubor služeb tak, aby odpovídaly nejmodernějším západním trendům. Nově se buduje i zdravotní služba nabízející široké spektrum služeb moderní, tradiční a přírodní medicíny.

INDIKACE: pohybové ústrojí, gynekologické poruchy, revmatizmus, klouby a páteř, rehabilitace po úrazu, úbytek vápníku, lupénka, ekzém a pocení, deformita, lumbágo, chronické degenerativní změny kostí a kloubů, neakutní stádia chronických zánětů pohybového ústrojí, poúrazová a pooperační rehabilitace, chronické gynekologické záněty, chronická dermatitis,

POČET BAZÉNŮ:
1x krytý léčebný bazén 30º C, 1x částečně krytý léčebný bazén 36º C
1x částečně krytý zážitkový bazén 33º C
1x vnitřní vodní školka 30º C
1x plavecký bazén venkovní
1x tobogán
1x bazén s vlnobitím
venkovní dětský bazén s pirátskou lodí a vodním hradem
1x venkovní baby bazén
léčebné centrum, welness centrum, fitness oddělení, říši saun, solárium
od jara do podzimu víceúčelový plážový plavecký bazén,

SLUŽBY, V LÁZNÍCH

Lázně nabízejí během dne i několikerou možnost využití fitness služeb. V posilovně, vybavené vysoce kvalitními kardio - a kondicionálními přístroji TechnoGym a činkami, očekává návštěvníky všech generací odborně vyškolený personál. Naše programy dávají každému vhodnou příležitost navodit si zdravý životní styl ve znamení sportu a pohybu. Naše tréninky nejsou určeny na pouhé rozvíjení daných sportovních schopností, důraz se klade na programy utužující zdraví a přinášející celkově dobrý pocit. Zájemci si mohou nechat ušít po změření své kondice individuální program na míru.

Do studia aerobiku lze zajít během dne v různých časech, lehce tam shodit nadbytečná kila, udržet si kondici a být více fit. Nabízíme celou širokou škálu programů od aerobiku přes gymnastiku páteře až po dechovou techniku.

Na ty nejmenší návštěvníky tu čeká celoročně vodní školka, dětský bazén, v létě pak hřiště na hraní, venkovní bazén pro batolata a dětský dobrodružný bazén. Teplota vody v bazénech má 30º C, takže dětem neuškodí, i když si v něm pohrají o něco déle. K bezvadnému vydovádění dětí přispívají i veselé pořady a dětská animace.

SLUŽBY, KTERÉ LZE ČERPAT PO CELÝ ROK:

Exkluzivní odpočívárny Fitness oddělení Krytý léčebný bazén 30°C Polokrytý léčebný bazén 36°C Polokrytý zážitkový bazén 33°C Přímořská zahrada Svět sauny
Solárium Vodní školka 30°C Wellness centrum
Léčebné centrum Pohostinská zařízení Internet Kadeřník Kosmetika

SLUŽBY, KTERÉ LZE OD JARA DO PODZIMU

Služby, které se návštěvníkům nabízejí od jara do podzimu: Bazén pro batolata Dětský dobrodružný bazén Hřiště na hraní Letní řada pavilonů Různá sportovní hřiště Víceúčelový plážový bazén – plavecký bazén, bazén s vlnobitím, skluzavka, skákací prkno, terasy ke slunění

WELLNESS
Kysličníko-uhličitá vanová koupel 4-přihrádková galvanolázeň Akupunktura Bahenní zábaly Elektroterapeutické ošetření Inhalace Laserová terapie Léčebná masáž Podvodní masáž Reflexní masáž chodidel Solná jeskyně Střídavá koupel Trakce Ultrazvuk Vanová koupel v šárvárských termálních krystalech Zdravotní gymnastika jednotlivě i ve skupině

WELLNESS CENTRUM DÁLE OBSAHUJEN I: Aromatická koupel Aromatická masáž Bylinková koupel Jóga Kleopatřina lázeň Medová masáž Rezonanční masáž Thajská masáž Waitankung Zvuková terapie

DĚTSKÁ ŘÍŠE - VSTUP ZDARMA DO 6 LET
Bazény pro batolata , bazény s teplou vodou, cvičení Dobrodružný hrad, gumový míč Hlídaní dětí, hrátky s dřevem, hřiště na hraní Kamarádi, koutek na spaní, kreslení, místnost na přebalování Obří skluzavka, pirátská loď, skákající vodní paprsek, vlnobití, vodní dělostřelba
Povykování, prostředí hýřící barvami, rodinné programy Rukodělné činnosti, soutěže, stolička na krmení, zpívání

SVĚT SAUNY
Svět Sauny je prostor, kde se nepoužívají plavky. Do sauny je možné vstoupit výhradně bez plavek, pouze s osuškou a saunovacím prostěradlem. V prostorách pro odpočívání je povinné používání osušky či prostěradla pro zahalení těla nebo používáním koupacího pláště. Dětem mladším 12 let je vstup do Světa Sauny zakázán. Tašky velkých rozměrů se nesmí do Světa sauny vnášet. Povolen je pouze balíček s hygienickými potřebami a osuška.

Interiérové a venkovní finské sauny
biosauna
Soft - sauna
aromatické kabiny
parní lázně
Kneippův bazén

OTEVÍRACÍ DOBA
termální areál, letní venkovní bazény, říše saun
venkovní bazény od 1. května do 30. září

po celý rok 8:00 – 22:00 hodin

fitness
po celý rok 9:00 – 21:00 hodin

léčebné oddělení
po celý rok 8:00 – 20:00 hodin

VSTUPNÉ
léčebné, termální a zážitkové lázně
platí se v pokladně termálního areálu – akceptuje platební karty

NÁVŠTĚVNÍK DOBA CENA HUF €
dospělá osoba 1 den 1.950,00 8,00
děti do 6 let 1 den zdarma zdarma
děti 6 – 18 let, studenti 1 den 1.100,00 4,50
rodinné vstupné - (2 dospělí + 1 dítě) 1 den 4.500,00 19,00
rodinné vstupné - (2 dospělí + 2 děti) 1 den 4.900,00 20,50
rodinné vstupné - (2 dospělí + 3 děti) 1 den 5.300,00 22,00
rodinné vstupné - (2 dospělí + 4 děti) 1 den 5.700,00 23.50
vstup od 17:00 hodin 1.200,00 5,00
vstup od 20:00 hodin 700,00 3,00

VSTUPNÉ
léčebné procedury
platí se v pokladně termálního areálu – akceptuje platební karty
U masáží (výjimka lymfatická masáž) není třeba lékařské vyšetření, jinak u ostatních procedur je nutná vstupní lékařská prohlídka

NÁVŠTĚVNÍK DOBA CENA HUF €
lékařské vyšetření 5.000,00 21,00
léčebná masáž - gyógymasszázs 20 minut 3.300,00 14,00
inhalace – inhaláció 1.500,00 6,50
koupel se zátěží - súlyfürdő 1.800,00 7,50
uhličitá koupel-szénsavas kádfürdő 2.000,00 8,50
podvodní masáž-víz alatti sugármasszázs 2.200,00 9,00
sportovní masáž 30 minut 3.000,00 13,00
thajská masáž 40 minut 4.500,00 18,00
sauna 1 osoba 1 den 1.500,00 6,50
sauna 1 osoba-vstup od 17:00 hodin 1.000,00 4,00
sauna 1 osoba- vstup od 20:00 hodin 700,00 3,00

DALŠÍ CENA
pronájem skříňky 15. 09. – 30. 04. zdarma
pronájem skříňky 01. 05. – 15. 09. 300,00 1,50
půjčení osušky 300,00 1,50
půjčení županu 500,00 2,50
tobogán a používání ostatních vodních atrakcí zdarma

Čerpáno z různých webů, především z:
http://www.madarsko.cz/ http://madarsko.orbion.cz/termaly/

Fotografie jsou vlastní pořídila má choť Květuška

další cestopisy
Fotoalba
Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@