A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Maďarsko - Budapešť - Průvodce

Hlavní město země má více než 2 milióny obyvatel a je turisticky rovněž velmi vyhledávané. Je zde soustředěn průmysl, zahraniční obchod, třetina vnitřního obchodu, je hlavním střediskem politického a hospodářského života. Kultura v Budapešti je doplněna ještě o slavné Budapešťské lázně.

Budapest - Dunaj (nahrál: Slávek)
Budapest - Dunaj

Nad Budapeští se tyčí několik vrchů, z nichž se naskýtají krásné pohledy na město, stejně jako na Prahu z Petřína nebo ze Žižkova. A podobně jako na Vltavě je i na Dunaji v Budapešti několik ostrovů.

Paříž na Dunaji

V lecčems se dá srovnat s Prahou, jenom je to všechno jaksi větší. Má podobnou malebnou polohu, jenže ne na Vltavě, ale na Dunaji, harmonický velkoměstský vzhled, obchody, obchůdky, butiky, kavárničky s venkovním posezením i širokou síť kulturních, sportovních a zábavních zařízení, starobylé i zbrusu nové hotely.

Budapest - Rybářské bašty (nahrál: Slávek)
Budapest - Rybářské bašty

Spisovatelé a básníci dali Budapešti mnoho přívlastků, jako například Královna Dunaje nebo Paříž na Dunaji. Jeho tokem je rozdělena na Budín a Pešť, což byla kdysi dvě města. Strana budínská na pravém břehu Dunaje je kopcovitá, pešťská strana na levém břehu naopak rovná. Z budapešťských mostů si určitě prohlédněte aspoň tři, a sice Alžbětin, Margitin a Řetězový (most se maďarsky řekne híd). Orientace v městě není pro turistu náročná, je tvořeno okružními třídami a na ně kolmo vedou ulice. Nakupovat můžete a nejvíce budapešťský život kypí zejména na Váci útca a Rákoczi útca (útca = ulice). A rozhodně se podívejte do největší tržnice na území Maďarska (a kdoví, jestli ne vůbec největší tržnice v Evropě).

Budapest-Náměstí hrdinů (nahrál: Slávek)
Budapest-Náměstí hrdinů

Kultura

Milovníci kultury a historie budou překvapeni, jak obrovské množství památek Budapešť návštěvníkům nabízí. Za jednu návštěvu je rozhodně nestačíte všechny prohlédnout. Připomenu alespoň ty nejvýznamnější v centru města: Farský kostel, římská pevnost, Péterffyho palác, piaristický klášter, palác šlechtické rodiny Károlyů, Pešťský župní dům a kostel anglických panen. Budapešť je i městem muzeí, kterých je tu víc než třicet. Těmi nejnavštěvovanějšími jsou Maďarské národní muzeum (s korunovačními klenoty a největší maďarskou knihovnou), Hradní muzeum (expozice dějin Budapešti + vojenská výzbroj), Maďarská národní galerie (sbírky malířství a sochařství), dále Zemědělské muzeum a Muzeum výtvarných umění. Ke shlédnutí doporučuji Muzeum pohostinství, kde se seznámíte s celou historií stravování v Maďarsku.

Budapest-parlament (nahrál: Slávek)
Budapest-parlament

Koupíte-li si pohlednici, vsaďte se, že na devíti z deseti z nich bude Budapešťský parlament, který je symbolem města a stojí, kde jinde, na nábřeží. Byl postaven na sklonku 19. století v novogotickém stylu a má téměř tisíc místností. Na průčelí je vyzdoben sochami vůdců maďarských kmenů a maďarských králů.

Budapešťské vrchy

Na pravém břehu Dunaje se vypíná asi 60 metrů vysoký Hradní kopec a na jeho vrcholu stojí Budínský hrad s velkou sousoším krále Matyáše Korvína a jeho přátel. V areálu je také hradní divadlo.V podhradí je malebné středověké město. Asi 100 metrů vysoký Gellértův vrch (podle biskupa Gellérta, který tu prý zahynul mučednickou smrtí - má na úpatí pomník) je vyhledávaný turisty kvůli pevnosti zvané Citadella, která stojí až nahoře. Nechala ji tu postavit po porážce maďarského povstání v roce 1850 vídeňská vláda. Asi měla zastrašit obyvatelstvo.

Dnes je všemu ale jinak: z objektu se stala turistická atrakce s luxusní restaurací, z jejíž terasy je nejrozsáhlejší výhled na panorama Budapešti. Ještě lépe ovšem uvidíte od Památníku osvobození, který byl postaven na památku osvobození Rudou armádou a jedná se o víc než 30 metrů vysoký objekt, který rozhodně nepřehlédnete.

Budapest - Gellért - Vstup do Cittadely (nahrál: Slávek)
Budapest - Gellért - Vstup do Cittadely

Lázně

Město je proslulé i svými lázněmi, protože ze země tu vyvěrá celkem 123 léčivých termálních pramenů.

Nejznámější z nich jsou Královské lázně (památka na Turky) a jeskynní systém pod Budínem. V Gellertových lázních se můžete oddávat i vanovým perličkovým koupelím a na jejich terase se můžete opalovat nazí, což je určitě rarita, aspoň já jiné takové veřejné místo uprostřed města neznám.

Budapešťské ostrovy

Dunaj v Budapešti je podstatně širší než Vltava v Praze, asi 500 metrů a vystupuje z něj několik ostrovů (ostrov se řekne maďarsky sziget). Szent Endreisziget (ostrov svatého Ondřeje), Palotaisziget a Népsziget nejsou ničím zajímavé, jsou tam loděnice a doky.

Ostrov Csepel měří na délku téměř 50 km a je na něm soustředěna většina budapešťských průmyslových podniků, které tam začaly vznikat už v 19. století.

Budapest - Dunaj - Vpředu- řetězový most
Nalevo-Budín, napravo-Pešť (nahrál: Slávek)
Budapest - Dunaj - Vpředu- řetězový most Nalevo-Budín, napravo-Pešť

Místem zábavy a rekreace je v Budapešti Margitin ostrov. Rozkládá se mezi mosty Arpádhíd a Margit híd. Je dlouhý asi 2,5 km a široký zhruba 0,5 km. Je to klidná část, kde je nádherný park s Promenádou umělců, kde si můžete prohlédnout sochy slavných maďarských spisovatelů, malířů a sochařů. Kromě toho je tu obrovské koupaliště, lázně,tenisový stadión, kavárničky a restaurace a také lunapark, kde se můžou vyřádit vaše děti. Dalším zábavním a odpočinkovým centrem je proslulý Vidámpark (dá se opět srovnat s pražským Výstavištěm), kde je celá řada atrakcí včetně obrovského ruského kola a jedné z nejstarších horských drah na světě, která je celá dřevěná a pochází už z roku 1922. Většina atrakcí je však naprosto moderních. Děti do 120 cm mají vstup do parku zdarma, jinak stojí vstupenka pro čtyřčlennou rodinu 1 000 forintů. A nebo se můžete podívat do budapešťské zoo, která je také zajímavá. Plošně je o dost menší než pražská, takže ji snadno projdete.

Dal by se napsat samostatný turistický průvodce jenom o Budapešti, tolik toho svým návštěvníkům nabízí. Ostatně - přesvědčte se sami!

pomník biskupa Gellérta (nahrál: Alena Lněničková)
pomník biskupa Gellérta
budova opery (nahrál: Alena Lněničková)
budova opery
ve vyhlášené cukrárně Gerbeaud - cukrárna se nachází na náměstí Vorosmarty tér (nahrál: Alena Lněničková)
ve vyhlášené cukrárně Gerbeaud - cukrárna se nachází na náměstí Vorosmarty tér
lanovka z hradní čtvrti - pár kroků a jste u řetězového mostu (nahrál: Alena Lněničková)
lanovka z hradní čtvrti - pár kroků a jste u řetězového mostu
pohled na budovu Parlamentu (nahrál: Alena Lněničková)
pohled na budovu Parlamentu

Poslední editace textu: 15.4.2012 16:06
REKLAMA

Články odjinud

Blesk pro ženy

Odpadlice ze seriálového megahitu Hra na oliheň je absolutní hvězdou modelingu i Instagramu
Odpadlice ze seriálového megahitu Hra na oliheň je absolutní hvězdou modelingu i Instagramu