A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Maďarsko - Cestopisy

Sárvár levně na 4 noci a 5 dní

Do Sárváru jsme vyrazili původně jen na 2 až 3 noci a 3 až 4 dni, ale nakonec jsme zůstali 4 noci a 5 dní. V Sárváru je ideální dovolená pro rodiny s malými, ale i odrostlejšími dětmi, ale i starší a pokročilí si příjdou na své. My byli 2 dospělí a jedna 21 a jeden 14 let. Počasí předposlední týden v srpnu bylo exkluzivní (38 až 40°C ve stínu a na nebi ani mráček).

Cesta: Do Sárváru jsme vyrazili autem z Tvarožné Lhoty u Strážnice nemaje nic zařízeno ani domluveno. Jelikož jsme nechtěli utrácet za dálniční známky, jeli jsme trasu mimo placené silnice: Strážnice, Skalice (SK), Holíč a dále až do Maďarska po silnici č.2: Kúty, Moravský Svätý Ján, Malacky, Stúpava a Bratislava.

Hranici do Maďarska jsme překročili na „přechodu“ Rusovce-Rajka. Maďarskem jsme pak pokračovali opět mimo dálnice klasickou cestou jako se kdysi jezdívalo na Chorvatsko (Jugoslívii), a to: cestou č. 150 na Mosonmagyaróvár a dále cestou č. 86 Csorna, Répcelak a před Hegyfalu na kruháči doleva na cestu č.84. Je už toznačeno na Sárvár. My jeli přes centrum, takže doprava a hned (cca 20m) doleva, ale kolem Sárváru je obchvat, takže kdo máte domluvené ubytování poblíž lázní, nebo jedete jen na otočku do lázní, můžete jet po obchvatu (rovně po silnici č.84), a z něj na kruháči doprava a přijedete do Sárváru z opačného konce kolem hypermarketu TESCO přímo k lázním.

Cesta v celku dost jednoduchá, jediné úskalí je Bratislava, kde není značení ani cesty č.2, ani směr Maďarsko, takže jeďte stále rovně na centrum a pak odbočka na Petržalku. Měli byste vidět před sebou hrad po pravé ruce a stále rovně na „Nový“ most se známou kavárnou na pilířích.

V Maďarsku jsou pěkné cesty a dodržují se předpisy (až na většinu Čechů). Bohužel je dost často mimo obce snížená rychlost na 70km/h a v obcích na 40 i 30km/h. Oproti období před cca 10ti lety (kdy v každé vesnici měřili rychlost) jsem za celou cestu nepotkal jediného dopravního policistu. Cesta, 250km, nám trvala kolem 4h i s přestávkami.

Ubytování: Neměli jsme nic domluveno, v Sárváru je apartmánů, penziónů i hotelů hrozně moc, tak jsme to neřešili. Nechtěli jsme moc utrácet, proto jsme hledali apartmány. Po několika marných pokusech jsme to vzdali a jeli na „hlavní tř.“ (Rákóczi utca.43) do obchůdku, kde pán majitel zprostředkovává ubytování. Zvedl telefon a za chvíli jsme měli údajně poslední místa v apartmánech (má v katalogu 150 ubytovatelů). V penziónech i hotelech místa byla, ale i za dvojnásobné ceny. Pana zprostředkovatele jsme si našli zde. Dá se před tím obchůdkem parkovat na protější straně cesty. Obchůdek je po levé straně pokud jedete z centra na Balatón a po pravé straně pokud jedete od obchvatu od TESCA. Je celkem snadno k nalezení (naproti parkoviště u lázní (nejde přehlédnout)).

Nakonec jsme bydleli v „apartmánu“ 500m od lázní v zastrčené uličce ve dvou dvoulůžkových pokojích v přízemí. Ubytování stálo 5000,-HUF za pokoj bez rozdílu dětí a dospělých. Tedy jsme platili za 4 osoby ve dvou pokojích 10.000,-HUF (cca 920,-Kč) za noc. V apartmánu bylo celkem 6 pokojů (většinou pro 2 ale viděl jsem nějaké i pro 3) s vlastní sociálkou. Dvě ledničky (velká s mražákem na chodbě a menší s výparníkem v kuchyni) a kuchyně jsou společné. V kuchyni je komplet zařízení: sporák s troubou, mikrovlnka, varná konvice, nerezové hrnce i pánve, talíře, skleničky, příbory… My používali své, ale bylo to tam.

Pokojíky i sociálka s umývadlem, toaletou a sprch.koutem jsou sice titěrné, ale čisté a celkem udržované. Na každém pokoji je TV se satelitem (nějaké maďarské, německé i anglické programy, ale nevím, za celou dobu jsme TV nepustili (až na „děti“ ve svém pokoji)). Je tam taková společenská předsíň s dvěma stoly a 10ti židlemi, kde jsme snídali i večeřeli a kde jsme večer seděli se „sousedy“ z Olomouce u skleničky dobré domácí slivovice. Pan majitel byl velice vlídný, ochotný a usměvavý cca 50tník. U apartmánu je oplocené parkovišťátko pro cca 5 až 6 aut, ale kolem se dá celkem snadno parkovat i na silnici. Parkoviště ale nebylo nikdy plné, takže problém nebyl. Adresa apartmánu je: Szátmár u. 21, e-mail na p. majitele margareta4711@varsat.net.

Pobyt: Byli jsme v Sárváru od 23. do 27.08.2011. Většinu času jsme trávili v lázních, které se stále rozrůstají a podle slov lidí, kteří tam byli před 2mi lety je tam tak o 40% více vyžití a nových atrakcí (údajně dostali nějaké dotace z EU a je to hodně vidět). Sárvár (aspoň přes všední týden) je v noci celkem mrtvé město. Žádné diskotéky a cvrkot jako v Chorvatsku jsme nezaznamenali (ne, že by nám to chybělo). Centrum města je celkem malé a velkou část ho zabírá hrad, který je dostatečné popsán jinde, tak se nebudu zdržovat. V centru v ulici směrem od hradu na Szombathely je spoustu malých obchůdků a restaurací. Taky je u hradu prý pěkné arboretum, které je normálně zdarma přístupné, ale my na něj nějak zapomněli :-(.

Jeden den jsme si udělali výlet na Balaton, který je cca 60km vzdálený abychom se tam vykoupali. Zpátky jsme se stavili večer v lázních Hevíz, kde je prý největší termální jezero v Evropě, a tam to tedy žilo i v noci, ale zase žádné vyžití (tobogány atd.) v lázních.

Lázně: Proto sem všichni jedou ne?
Lázně, ty jsou prostě super. Od ležákových relaxačních 38°C a cca 35°C, přes tryskové, bublinkové cca 30°C, po tobogány (3 velké venkovní a 3 velké vnitřní), vnitřní i venkovníé plavecký bazén, 1x venkovní bazén s umělými vlnami (každou 1/2 hodinu cca 6min), dětské zážitkové venkovní bazény s vraky lodí a různými vodními děly, průlezkami, hradbami atd. atd. Všude v ceně polohovací lehátka uvnitř i venku, všude plno barů, bufetů a restaurací. Pískové fotbalové, volejbalové hříště, 2 hřiště na petanque, přístřešky s lehátky pro ty, kteří se nechtějí vystavovat slunci. Nově je postaveno „dětské“ vnitřní centrum s malým tobogánkem, skluzavkami, a různými atrakcemi. Taky je zde pro maminky s miminky vyhřívaná místnost s postýlkami a přebalovacími pulty. 3 vnitřní „velké“ tobogány jsou jistě vzhledem k termální vodě použitelné i v zimě (nástup i výstup je vevnitř, ale vedou venkem). V pátek a sobotu v lázních u bazénů vyhrávala kapela.

Nepodařilo se mi vypátrat, kolik jsme vlastně měli platit za vstup. Vždy jsem ze sebe udělal blbce a ukázal na všechny členy rodiny a nic neříkal (dcera od partnerky má sice 21, ale vypadá výrazně mladší) a jednou jsme platili s 1 skříňkou od 16ti hod. 5900,-HUF, pak jsme přišli asi va 11 hod a platili jsme s 1 skříňkou 6400,-HUF a v sobotu se paní poprvé zeptala kolik má dcera roků, tak jsme řekli pravdu a platili jsme s 1 skříňkou asi od 12 hod. 7100,-HUF, takže asi tak.

Nákupy: Víte, kde má žena bod „G“? No přeci na konci slova shoppinG.
Takže v Sárváru je (co jsem stačil postřehnout): Spar, Lídl, Tesco s Daichmanem, KIKem atd. (jako u nás). Ceny… asi jak co. Potraviny se mi zdály nepatrně dražší (něco víc, něco stejné, něco méně) než u nás (ale za to mnohem větší výběr), oblečení asi jako u nás, domácí potřeby a elektronika levnější a boty výrazně levnější a mnohem větší výběr než u nás (nejdražší značkové adidas, puma, nike jsem viděl za cca 1.800,-Kč, ale většina kolem cca 1.000,-Kč). Orientační ceny některých potravin: Chleba (velikost jako náš, ale konzistencí jako rohlík) cca 14,-Kč, houska cca 1,20Kč, pivo Kozel plech 11 Kč, maďarské od 9 do 20Kč v plechu, uzeniny ceny jako u nás, víno, cena asi jako u nás.

V lázních točené pivo za 45,-Kč u Balatonu za 70-90,-Kč.

Peníze Sebou jsme nevezli peníze žádné. Všechny peníze jsme měli na účtu a v Sárváru vybrali z bankomatu nejnutnější hotovost na útratu a ubytování, jinak v lázních, Tesco a větších obchodech se dá platit kartou, což je nejvýhodnější způsob - bez poplatku a ve výhodném kurzu. Za výběr z bankomatu v zahraničí platím u Poštovní spořitelny 80,-Kč plus 0,5% z vybírané částky, takže se vyplatí spočítat kolik bude potřeba a vše vybrat (radši s rezervou) najednou.

V Sárváru je ve městě dost (odhaduji tak cca 6-8) bankomatů a vybrat problém není. Jeden bankomat je přímo u vstupu do lázní (po pravé straně) a i v Tesco jsou bankomaty (stejně jako u nás).

Fotky jsou zde.

další cestopisy
Fotoalba
Komentáře
1
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@