A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Maďarsko - Průvodce

Üdvözöljük Budapesten.

Vítejte v Budapešti! Vítejte ve městě živé vážné hudby a knihkupectví.

Jakým jedním jediným slovem vystihnout Budapešť, aby bylo řečeno vše? Konstrast. Nalezneš zde nespočet Turist busů, ale těžko se hledá stánek se suvenýry. Město, co má 2 tis. let starou historii, která sahá až do dob Římské říše, přesto nejpropagovanějšími památkami jsou stavby spíše neostylové. V centru města narazíš na západní řetězce jako je Mekáč, BurgerKing, Interspaar, ale neuvidíš tu jediný bankomat. Na každém rohu je knihkupectví, ale metro se sotva rozjede. Atmosféra města jakoby si nemohla vybrat, jestli se chce podobat prosluněným městům kolem Středozemního moře nebo metropolím střední Evropy. Nakonec si vzala něco z obou. Při návštěvě Budapešti čekej město plné fontán, s teplejším klimatem, budovy s prvky starověké architektury, ale i kostely, domy, uličky, které ti připomenou důvěrně známou sladkou Prahu.

Můžeš doufat v mnoho a neočekávat nic…a oboje bude dobře. Budapešť se má rozhodně čím pochlubit. Ne pro nic za nic je zařazena na seznam UNESCO dědictví již přes dvacet let, ale na druhou stranu nelze se těšit na tepající rušnou metropoli plnou billboardů a kasín.

Budapešť je hlavním městem Maďarska, má necelé 2 mil obyvatel. Dělí se na 23 obvodů. Maďarsko patří do EU, ale Maďaři platí Forintem. Úřední jazykem je samozřejmě maďarština, která se řadí mezi ugrofinskou jazykovou větev. To v praxi znamená, že pokud nejsi Maďar, tak se prvně hodně pobavíš, druze možná trošku zapotíš při orientaci ve městě, v dopravě, v jídelníčku apod.:) Nicméně není čeho se obávat, většina lidí v centru obstojně zvládá mluvit anglicky.
Řeka Dunaj rozděluje město na dvě části – Buda a Pešť. Pro vznik samotného názvu Buda existuje mnoho teorií – jedna z nich říká, že jméno se odvozuje z běžného chlapského jména, druhá pak, že město dostalo jméno po sourozenci Attily. Třetí se domnívá, že jméno je podobné starému slovu pro vodu, což je vzhledem k četnosti termálních pramenů, Dunaji i názvu původního antického města - AQUIncum, nejpravděpodobnější verze ze všech. Pokud by tě, človíčku, nic z výše uvedeného nepřesvědčilo, abys město navštívil, řeknu ti, že je to největší lázeňské město na světě. Už odnepaměti.

HISTORIE

Jak už bylo řečeno výše, historie města sahá do dob daleké Antiky, do dob Římské říše. V antickém městě přibližně z prvního století po Kristu – v Aquincum, se dříve nacházely, mimo jiné, především lázně. Zbytky dříve slavného města můžete naleznout na okraji městské části Buda. Kvůli stále častějším nájezdům Barbarů byli nuceni Římané vystavět opevnění i na druhé straně Dunaje a dali tak vzniknout základům dnešní Pešti. Po oslabení moci Říma, město padlo do rukou Attilovi. Po pádu Hunské říše, zde pobývali Avaři. V 13. St. se v Maďarsku, stejně jako jinde v Evropě, dostalo ke slovu křesťanství, z tohoto období pochází Budínský hrad, který sloužil jako sídlo králů. Později město bylo okupováno Turky, což dokazuje bezpočet tureckých lázní ve městě. Turci byli poraženi až roku 1686. Město se pak stalo opět částí Uher. Za vlády Habsburků město vzkvétalo, z tohoto období pochází významné památky a velkolepost města kdysi málem šlapala na paty Praze a dokonce i Vídni. Po rozpadu Rakouska- Uherska Maďaři přišli o velkou část svého území. Za druhé světové války byli maďarští židé odvlečeni do koncentračních táborů, město bylo bombardováno. Po válce měla Budapešť podobně hořký osud jako Praha – osvobozena Rudou armádou. Stejně tak jako většina zemí, které osvobodili Sověti, byli Maďaři nuceni odmítnout Marschalův plán a nad Maďarskem se rozprostřela plachta komunismu. Maďaři se nejvíce bránili proti komunistické moci. Povstání a revoluce ale byly vždy krvavě potlačeny, vůdci potrestáni. Maďaři se dočkali svobodných voleb až v roce 1990. Již v roce 1987 se Budapešti dostalo uznání a historické centrum města se zařadilo na seznam světového dědictví UNESCO.

DOPRAVA TAM

Z České republiky se do Budapešti dostaneš poměrně snadno. Nejlevněji se do Maďarska cestuje autobusem např. pravidelnou linkou Student Agency. Autobusy jezdí denně a zpáteční jízdenku seženeš i do 1000 Kč. Autobusem jste z Prahy v centru Budapešti za necelých 8 hod. O trochu méně, trvá cesta autem. Pokud se rozhodneš dojed sám autem, můžeš si obohatit sbírku výletních fotek o obrázky Bratislavy, popř. Vídně. Pohodlněji, ale znatelně dráž, se dá cestovat i vlakem. Z Hlavního nádraží v Praze jezdí vlak několikrát denně do stanice Budapešť Keleti. Autobus i vlak staví na místech, kde vede metro. Z obou stanovišť je tedy vynikající spojení do centra. Samozřejmě se do Budapešti dá dostat i letecky, tady se ceny pohybují různě, záleží na letecké společnosti. Z letiště se do centra dopravíš příměstským vlakem nebo autobusem zhruba za půl hodiny.

DOPRAVA V

Co se týče dopravy ve městě, možná na tebe, stejně jako na nás, číhá několik překvapení.
V prvé řadě tě chci upozornit, že automaty na jízdenky jsou většinou pouze na drobné mince, eura neberou vůbec. Automaty navíc nemají všechny jízdenky, které místní dopravní podnik nabízí. Např. pokud, chceš jízdenku na 24 hod., musíš si přijít k pofidernímu pultíku, kde ti datum a čas - od kdy ti jízdenka platí - paní napíše ručně. Aktuální ceny jízdného lze zjistit na webových stránkách Budapešťského dopravního podniku http://www.bkv.hu/ Jízdenku pečlivě uschovej, Maďaři mají tendence používat místo cvakačů na lístky 2 revizory. Také se připrav, že na dopravní prostředky, které jezdí v Budapešti, se u nás chodí koukat děti do muzea . Sedačky v metru jsou dřevěné, úchytky kožené. Vagony metra jsou nabarveny podle barvy trasy, na které jezdí. Na druhou stranu je pouhá jízda metrem zážitek. Metro v Budapešti má 3 trasy – žlutou, modrou, červenou. Na metro navazují linky příměstských vlaků. Kromě metra, na jízdenku můžeš jet tramvají či trolejbusem nebo autobusem. Určitě si jeď projet žlutou trasu, protože je to nejstarší linka ve městě. Stanice si zachovaly původní podobu. Rázem jako by tě někdo hodil o pár desetiletí zpátky. Dřevem vykládané stanice, dřevěná budka na lístky.. není nic neobvyklého. Místní ji také nazývají földalatti. Je to druhé nejstarší trasa metra v Evropě.

UBYTOVÁNÍ

Jestli jedeš do města na vlastní pěst, zařiď si hotel. Ony totiž služby turistům trošku pokulhávají za standardem, na který jsme zvyklí. Znáš to – lepší holub v hrsti než vrabec na střeše. Booknout hotel si můžeš na www.booking.com Obecně je ubytování v Buda dost levné. Pokud teda nejsi Brad Pitt a nebydlíš zásadně v Hiltonu. Na druhou stranu cena odpovídá kvalitě. Takže z vlastní zkušenosti vím, že levné hotely sice na přespání stačí. Namakeupovat je do podoby aspoň průměrného hotelu, by asi nedokázal ani nejlepší maskér. Mě dokonce v hotelu pokousaly štěnice. Takže je na tobě, jaké ubytování zvolíš. Ale střechu nad hlavou ti zajistí i nejlevnější ubytování.

GASTRONOMIE

Co ochutnat z místní kuchyně? Jednoznačně guláš. Paprikou se nešetří, stejně jako tukem. Většinou. To ale mluvím o pokrmu, který Maďaři nazývají perklet. Omáčku s hovězím masem a cibulí. Když si v hospodě objednáš guláš, dostaneš na talíř tekutou verzi perkletu s drobnými mini těstovinami.
V Buda je i pár fast foodů západních značek, spousta dalších je s maďarskými specialitami nebo pomaďarštěnými specialitami italské, čínské a jiné kuchyně.
Ochutnej nebo rovnou kup domů maďarský salám. Pokud, půjdeš na pravou maďarskou tržnici, určitě si vybereš svojí pravou milenku v podobě maďarské klobásy. Jako suvenýr se skvěle hodí přivést Tokajské víno. Je lehce nasládlé a relativně kvalitní. Dá se sehnat i u nás, ale kdo by si nepřivezl pravou alkoholovou pochoutku přímo z místa výroby. To platí dvojnásobně i o pálence.
Celkově po Budapešti není rozseto tolik restaurací a barů jako v Čechách, ale vynahrazují to cukrárny. V žádné z nich jsem osobně nebyla, ale prý štrúdly i jiné zákusky Maďaři umí lahodné.
V supermarketu jsou ceny potravin zhruba stejné jako u nás, někdy o něco levnější. Není tu však takový výběr.
Zastánci zdravé výživy, cholesteroláci… ti v Buda, stejně jako já, budou trošku jídelně smutní..

PAMÁTKY ANEB CO NEVYNECHAT

Rybářská bašta a Matyášův chrám

(Maďarsky Mátyás templom, Halászbástya)
Nejkrásnější místo z celé Buda. Vévodí levé straně Dunaje. Nejen já byla překvapena, že tyto dvě významné budovy tvoří vlastně jeden komplex. Matyášův chrám je novogotická perla Dunaje. Původně zde stávala gotická katedrála, která dvakrát hostila svatbu krále Matyáše. Novogotická přestavba začala roku 1873. Pestrobarevná střecha se zasloužila o to, že chrám je nepřehlédnutelný. Uvnitř se nachází dvě vzácné madony – červená a černá, hrob Bély III. z 12.st. Vnitřní prostory jsou otevřeny do 17 hod.
Rybářská bašta tě pohádkově okouzlí. Stavba se sedmi věžičkami jakoby vyskočila z Disneyovky. Bašta se vystavěla na začátku 20. st. Předtím, se na jejím místě nacházel středověký rybí trh. Věže mají symbolizovat maďarské stany. I když stany v nich neuvidíš, garantuji ti, že výhled z nich je ohromující. Krásně odtud pózuje budova parlamentu i celá Pešť. Vstup platí pouze na nejvyšší patro vyhlídky. Podle mne je to docela zbytečné, krásně je vše vidět i z neplacených prostor. Nicméně otevírací doba vyhlídky je v létě i do 23 hod. Přímo v prostorách bašty najdeš restauraci s krásným výhledem a živou hudbou.

Budínský hrad

Budínský hrad, bývalé sídlo králů, teď hlídá obr orel s rozpjatými křídly. Hrad není ničím výjimečný, aspoň pro mne nebyl. V prostorách hradu se nachází národní galerie, muzeum historie Budapešti. V areálu stojí za vidění bronzová Matyášova fontána (Mátyás kút). Realisticky pojatá fontána nás vhodí do 15. st. Konkrétně na slavný lov, během něhož se prý půvabná, krásná venkovanka Helena zamiluje do krále Matyáše.
K hradu dojdeš buďto pěšky od Matyášova chrámu nebo z Clark Adam tér. K hradu se dá ale dostat i netradičním způsobem. Z náměstí Clark Adam vede k hradu lanovka Sikló. Slečna lanovka zubatá tu stojí od roku 1870 a je stále plně funkční. Údajně je to jedna z nejstarších lanovek na světě. V provozu je denně od 7:30 – 22 hod.
Na Clark Adam tér stojí ještě jedna věc za povšimnutí. A to sice prastarý most přes Dunaj – líbezný most Széchenyi Lanchíd (Széchenyo řetězový most). Řetězový most jako první spojil pravý a levý břeh Dunaje v Budapešti. Stalo se tak po jeho výstavbě v první polovině 19. st. Tehdy se hrdě řadil mezi největší mosty světa. Ani nyní ale jeho krása neupadá. Naopak - obklopen sousedskými moderními mosty, působí tiše a půvabně.

Náměstí hrdinů a Andrássyho třída

( Hösök tere, Andrássy út)
Uprostřed náměstí se do nebe tyčí socha archanděla Gabriela, kterou hlídá 7 náčelníků maďarských kmenů na koních. Z dálky je z polokruhové kolonády pozorují vážení hrdinové vlasti. Náměstí, ačkoliv ho Schickedanz navrhl v roce 1896, se dočkalo dostavění až o 30 let později. Také tu nalezneš hrob neznámého vojína.
K náměstí tě dovede dlouhá Andrássyho třída. Nejpopulárnější ulice ve městě, plná divadel v čele se státní operou, restaurací (alespoň na Buda poměry) a barů.

Muzeum zemědělství

(Vajdahunyad vára) Budova zemědělství, která je sama muzeem. Tatáž budova totiž byla vystavena při příležitosti Světové výstavy EXPO. Stavba měla mapovat vývoj maďarské architektury. Autor ji pojal nevšedně jako přehlídku gotiky, renesance, baroka, secese v podstatě na fasádě jednoho jediného baráku. Vím, že to zní maximálně kýčovitě, přeplácaně a hrozně. Aby toho nebylo málo, před vchodem sedí socha v kápi Anonymus. Ale muzeum muzea uprostřed parku, na břehu jezera, v centru metropole…z toho sálá magická energie. Nemusíš chodit dovnitř, ale z venku si stavbu obejdi, nebudeš zklamaný.

Széchenyi gyógyfürdö

(Széchenyiho lázně)
V podstatě naproti muzeu zemědělství, pod honosně vypadající lázeňskou budovou v barokním a habsburském stylu, odpočívá nejteplejší pramen ve městě. Nabízí úctyhodný počet lázeňských procedur, termálních koupelí a bazénů. Opět musíš vidět budovu aspoň zvenčí. Více informací na oficiálních stránkách:http://www.szechenyibath.com/ Moje návštěva Budapešti byla krátká, takže pokud se půjdeš dovnitř vykoupat, napiš, jaké to bylo.

Synagoga

(Zsinagoga)
Temperamentní červeno – krémová budova přitahuje pozornost všech turistů. V šedivém okolí svítí svou barevností. Maurské věže jsou viditelné z širokého okolí. Jedná se o vůbec největší synagogu v Evropě. Dovnitř se narve až 6 tis. židů poutníků. Na nádvoří vrba roní ocelové slzy pro padlé židy, kteří zahynuli během druhé světové války. V muzeu jsou vystavené klasické židovské náboženské předměty.
Vstupné je o něco vyšší než by člověk čekal, dělá to kolem 2 000 f.

Parlament

(Országház, tedy dům státu)
Parlament Symbol Budapešti, klenot na Dunaji, maďarská pýcha. Dominanta města. Patří k panoramatům města stejně neodmyslitelně jako Eifelovka k Paříži, jako Big Ben k Londýnu, jako Pražský hrad k Praze. Vznešená, čistá a nevinná budova bere dech. Bez parlamentu by zkrátka Budapešť nebyla Budapeští. Stavba se dostavěla na sklonku 19. a 20. st. Patří tedy na seznam neostaveb města. Imsr Steindl se nechal inspirovat, obšlehnul, budovou parlamentu a Westminsterského paláce v Londýně. Kupole je vysoká 96 m, parlament je uvnitř rozčleněn na 691 místností. To z ní jednu z největších vládních budov v Evropě. Uvnitř jsou k vidění uherské korunovační klenoty, kopule, zasedací místnosti.
Vstup dovnitř by měl být pro občany států EU zadarmo. Otvírací doba je v 8 hod, zavírací se v týdnu mění. Ale nesmíš mít pech jako já, nesmí zrovna Maďarsko předsedat EU. To pak do parlamentu pouští po jednom člověku na pár minut. Jestli tedy dovnitř půjdeš, dej mi pak vědět, jaké to bylo

Aquincum

http://cs.wikipedia.org/wiki/Aquincum Důkaz prastaré historie, který se uchoval do dnešních časů. Dneska jsou k vidění pouze ruiny římského města, které dokazují dřívější velkolepost. A přece jen se s ní Maďaři tolik nevytahují. V areálu archeologického parku se nachází muzeum, dále zbytky domů a politických staveb, aquadukty, amfiteátr. Celý komplex leží na okraji města a je dále od centra. Není snadné se tam dopravit.

Poslední editace textu: 4.9.2012 15:21
REKLAMA


Články odjinud