A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Maďarsko - Průvodce

Lázně, koupele, bazény, termální koupaliště a prameny s minerální vodou, to je něco, co najdete v Maďarsku takřka na každém kroku. O všech těchto pramenech Maďaři tvrdí, že jsou léčivé. Prohlédněte si informace o jednotlivých termálních lázních, Účinky léčivých pramenů, Léčivá dovolená, Bazény a wellness.

Maďarské lázně

Faktem je, že obsahují hojně minerálních látek a někdy budete možná překvapeni jejich barvou, zápachem a teplotou, pokud nebudete číst tabulky a rovnou tam vlezete, jako jsem to několikrát udělal já. Ale zkusil jsem i bazén s vodou, co vypadala spíš jako krev a v jiném jsem zas nasákl sírou tak, že jsem se několik dní nemohl toho puchu zbavit. Myslím, že mi nic z toho neuškodilo. Skoro u každých lázní, které mívají několik bazénů s léčivou termální vodou, je i obvykle i jeden bazén s úplně normální vodou úplně normální teploty, takže máte na výběr. Z tohoto úvodu je jasné, že následující výčet některých maďarských lázní nebude zdaleka úplný, zato bude abecední.

**Bogács** - malá vesnička poblíž Egeru s velkými lázněmi, celkem málo známými. Jsou tu čtyři bazény (opět s velmi teplou vodou), která ovšem prý pomáhá hlavně když se pije (fakt není dobrá), a to při zažívacích potížích (přesněji zácpě).

**Bükfürdö** - léčí se revma, ortopedické a ženské nemoci. Tyhle lázně jsou asi v Čechách dost známé, čeština je tu dost slyšet. Ale možná, že to byla jen náhoda. Ať tak nebo tak, vykoupat se tu můžete hezky.

**Eger** - lázně paši Arnauta s radioaktivní vodou, která pomáhá při zánětech kloubů, má prý blahodárný účinek i na nervovou soustavu. Možná znáte i populární slogan, že na revma je Eger. Nu ano, když na srdce mohou být Poděbrady, tak proč by na revma nemohl být Eger, že? Navíc jde o nádherné město (viz velká města) s řadou historických unikátů, jedinečných staveb, úpravných uliček, venkovních zahrádek a kaváren či cukráren, kde můžete složit revmatické končetiny.

**Gyula** - tyto koupele vyhledávají hlavně ženy, prý výrazně pomáhají při gynekologických obtížích. Městečko leží poblíž Békecsaby.

**Hajdúszoboszló** - městečko leží poblíž Debrecenu a léčivá voda je tu zvlášť smradlavá. Přečetl jsem si tam i tabulku - obsahuje, chlorid sodný, uhličitan sodný, fluór, bróm, jód, železo, mangan (a to jsem určitě ještě něco zapomněl). Vhodná je prý úplně na všecko, ale nejvíc na kožní a ženské nemoci. Jsou to takové maďarské Františkovy Lázně, jezdí sem hodně ženy, které nemohou otěhotnět.

**Hárkány** - velký a hodně známý areál, jsou tam tři termální bazény a velký plavecký bazén, v provozu jsou celý rok. Voda pomáhá při revmatismu a všech onemocněních kloubů, hodně sem také jezdí ti, co mají potíže s lupénkou.

**Hévíz** ) - asi nejznámější maďarské lázně, leží přímo u Balatonu. Ve velikém parku je jezero s radioaktivní vodou,můžete si v něm zaplavat kolem domů, postavených na kůlech. V létě to rozhodně není osvěžující, voda má hodně přes třicet, ale co by člověk neudělal pro svoje zdraví, že? Voda prý i v zimě má teplotu minimálně 28 stupňů, koupat se můžete celoročně. Léčí se tu hlavně kloubová onemocnění a záněty, koupele ale nejsou vhodné pro lidi s nemocným srdcem.

**Mezökövesd** - opravdu velmi teplá voda, řekl bych tak čtyřicet, obsahuje hodně jódu a síry, také oxidu uhličitého, takže pěkně bublá.. Je tu celkem pět bazénů a jezdí sem hlavně nemocní se žlučníkem.

**Sellye** - málo známé koupele v blízkosti Pécse. Voda údajně příznivě působí na gynekologické problémy a podporuje růst vlasů.

|http://madarsko.orbion.cz/termaly/sikonda/}}|**Sikonda** - koupele pomáhají při celkovém stresu a vyčerpání organismu, blahodárně působí na nervovou soustavu. Workoholici, výkonní manažeři a vysílení podnikatelé, tady se zregenerujete!

**Tapolca** - vlastně součást města Miskolc , tady se můžete vykoupat i v podzemní jeskyni, teplota vody je proti jiným termálním lázním docela příjemná. Léčí se tu především srdeční a cévní choroby.

**Tiszaújváros** - taky jedno přejmenované město, ono totiž při svém založení (asi před 30 lety) bylo pojmenováno Leninváros. Třeba ho někdo budete chtít navštívit kvůli tomu. Město je zajímavé také tím, že je tu jediná umělá ledová plocha v Maďarsku, která funguje celoročně.
A co se tu léčí? Prý osteoporóza, hlavně se tu ale rehabilituje po ortopedických operacích, proto lázně hodně využívají i maďarští sportovci.

**Zalakaros**

No a k tomu všemu nutno ještě dodat, že léčivé lázně a koupele má každé větší město a nejvíc je jich v Budapešti.

Účinky léčivých pramenů

Teplé prameny s vysokým obsahem nejrůznějších minerálních látek vyvěrající z hlubin země, to je specialita, kterou se žádná jiná země světa nemůže v takovém množství pochlubit. Mnohé z těchto pramenů jsou velmi léčivé a pomáhají především při kožních chorobách.

Pokud se léčit nepotřebujete, nepochybně oceníte možnost vykoupat se v přírodní uměle neohřívané vodě teplé 30 - 40 stupňů i uprostřed zimy. A třeba si i ve vodě zahrát šachy, což je oblíbená zábava mnoha Maďarů a kupodivu ještě více Maďarek.

Návštěvníkům nabízí Maďarsko celou škálu termálních lázní, o kterých vědí jenom zasvěcení. Maďaři milují léčebné koupele, koupání ve všech podobách, plavání v termálních léčivých vodách. Snad i proto jsou v plavání tak úspěšní a na olympijských hrách získali v tomto sportu mnoho medailí. Těm z vás, kteří se o plavání více zajímáte, jistě něco říkají jména Alfréd Hajos, Andrea Gyarmátiová či Daniel Gyurta. Rovněž maďarští vodní pólisté patří do světové špičky.

Léčivá dovolená

Ale zpátky k možnostem turistického vyžití. Specialitou jsou takzvané zážitkové bazény. Do nich patří biosauna, softsauna, solná jeskyně, waitankung, což je východní pohybová terapie, medové, perlivé i tibetské masáže a další atraktivní odpočinkové terapie. Termální lázně nabízejí turistům dosud málo známé, neprávem přehlížené a ne zcela doceněné, ale přesto velmi atraktivní dovolené.

Horké termální vody působí příznivě proti kornatění cév, tromboembolii, při snižování příznaků lupénky a dalších kožních onemocnění.

Mohu dát k dobrému ryze osobní zkušenost z útulných a klidných lázní v Sellye , kde podle zaručených, domorodci i návštěvníky šířených zpráv, olysalí muži po koupelích získají mladistvou hřívu (to berte s nadsázkou) a mladistvé myšlenky (to je fakt), ženy pak si uleví od gynekologických zánětů a problémů a i ony se rozjaří a rozbujní i ve věku pokročilejším.

Bazény a wellness

Velkou výhodou termálních lázní jsou bazény, a to jak venkovní, tak i vnitřní.Za povšimnutí stojí, že oba dva druhy jsou hojně využívány všemi návštěvníky, napříč generacemi. Maďaři prostě vodu a lázně doslova a do písmene milují! U mnoha bazénů nechybí skluzavky, tobogany, venkovní minigolf, volejbalová hřiště, bufety, kamikaze, aquafitness, sauny, solária, masáže všech orientálních typů a v neposlední řadě i squash.

A aby Maďaři sobě i turistům alespoň trošičku vynahradili to, že nemají moře, v řadě bazénů si můžete zabojovat s umělým vlnobitím, které si se skutečnými mořskými vlnami nikterak nezadá. Iluze je dokonalá, sám jsem si to vyzkoušel.

Právě nabídky termálních lázní jsou onou specialitkou, která by mohla a měla v konečném důsledku přilákat zájemce o znovuobjevení Maďarska.

Opět přispěji svou troškou do mlýna a připojím osobní zkušenost: naprosto mne uchvátila zeleň a arboretová úprava parků, květinové ornamenty na záhonech a obří květináče s palmami a exotikou vonícími rostlinami. Když už člověk dá potěchu svému tělu, má možnost potěšit i svou duši. Fakt to stojí za to.

termály (nahrál: nk)
termály
lázně (nahrál: nk)
lázně
horké prameny (nahrál: nk)
horké prameny

Poslední editace textu: 17.7.2014 13:13
REKLAMA


Články odjinud