A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Maďarsko - Průvodce

Možností, jak odpočívat, ať už aktivně či pasivně, je v Maďarsku nepřeberně. Záleží jenom na vás, čemu dáte přednost. Internet, Tenis, Adrenalin, Koně, Panoramata, Zvláštnost, Jak zabavit děti

Naplnit svůj odpočinkový čas můžete při: Relaxování v termálních lázních a bazénech, opalování se na balatonských březích, rybaření, ochutnávkám jídel a vín, nakupování, návštěvám muzeí, výstav, galerií, folklorních slavností a promenádních koncertů, shlédnutím divadelních představení pod širým nebem, nostalgickým jízdám vláčkem či kočárem, kasinům a diskotékám, nebo túrám pěším či cyklistickým, jízdám na koni, letům balónem nebo na rogallu, golfovým utkáním a dalším sportovním aktivitám.

Řada z nich je podrobně uvedena v jiných bodech, tato kapitolka je malým shrnutím a doplněním.

Internetové kavárny

Pro mne podivným způsobem odpočinku je surfování na netu, ale vím, že jsou lidé, kteří se bez toho ani na dovolené neobejdou. Vy, co jste takoví, vězte, že ani tohle není v Maďarsku problém. K veřejnému internetu je ještě snazší přístup než u nás a můžete si zasurfovat po libosti. Nově třeba v prostředí vinného sklípku v Siófoku.

Tenis

V letovisku Vonyarcvashegy můžete i o prázdninách chodit do školy spolu se svými dětmi. Do školy windsurfingu. Škola se jmenuje Hifly. Po celém Balatonu je rovněž spousta tenisových škol, ale tady asi jejich úroveň nebude žádná sláva, protože jak známo, v tenise Maďaři moc nevynikají.

Adrenalinové sporty

Příznivci těchto zábav si mohou vybrat let balónem nebo bungeejumping, to se jim ale hodně prodraží. Vyhlídkový let nad Balatonem přijde v přepočtu bratru na 4 500 Kč a jeden seskok po hlavě tak asi na tisícovku. Mnohem levnější je jízda na vodních lyžích, dvě jízdy přijdou zhruba na 100 Kč. Známá je taky bobová dráha v obci Balatonfüzfö, která je 800 metrů dlouhá, v provozu je po celý rok a jednu jízdu pořídíte za 60 Kč. Jezdíte-li na horském kole (pokud už ho nevezete s sebou, není problém si ho pronajmout), můžete si vyzkoušet uzoučké serpentiny u obce Szigliget. Jenom pozor, abyste se při cestě dolů moc nekochali krásnými výhledy, mohlo by to špatně dopadnout.

Koně

Já zrovna neholduji jízdě na koni, a proto o maďarských stájích jenom to, co vím od svých maďarských přátel. Prý se vyznačují dost rozdílnou kvalitou a nejlepší úroveň u Balatonu mají Ryf (v obci Balatonkeresztür) a Hubertus (v Balatonfenyvesi).

Panoramata

Kdo rád chodí a fotografuje, může v Maďarsku vystoupat na spousty nejrůznějších rozhleden, z nichž je vzhledem k charakteru krajiny a povětšinou slunnému počasí opravdu daleký výhled.

Zvláštnost

A ještě na jednu kuriozitku jsem si vzpomněl - Paprikový dům (Paprikaház) v obci Tihány. Poznáte ho snadno, je koldokola ověšen paprikami. Pokud je vaší vášní nakupování, je kromě toho zajímavý ještě tím, že uvnitř najdete všechny možné i nemožné suvenýry, o jejichž ceně se, pokud vím jako na jediném místě v Maďarsku, oficiálně smlouvá.

Jak zabavit děti (od nejmenších po teenagery)

Spousta z vás chce nepochybně strávit dovolenou spolu s dětmi a připravit ji tak, aby se vaše děti nenudily a měly dostatek možností se vyřádit a užít si dosyta prázdnin. I v takovém případě je Maďarsko pro vás vhodným místem. Maďaři jsou velmi vstřícní, mají děti rádi a dělají vše pro to, aby i ony se cítily při návštěvě Maďarska dobře. Že na děti myslí, poznáte i podle toho, kolik je v městech i vesnicích dětských hřišť a parčíků a jak estetickým dojmem na vás budou působit. A nejsou jednotvárná. Někdy je tvůrce pojal třeba jako napodobeninu tradic (dřevění houpací koníci, houpačky s vyřezávanými ornamenty ap.), jindy zase třeba jako nějakou futuristickou vizi s fantastickými prvky. V jedné vesničce jsem viděl, jak děti absolvují slalom mezi kůly, na jejichž konci byly vyřezávané a vybarvené hlavy různých postav z Pána prstenů. A všude spousta udržované a ošetřované zeleně.

V mnoha supermarketech, ale i restauracích nebo cukrárnách se setkáte s dětskými koutky, kde si vaše děti mohou pohrát ke své úplné spokojenosti, a někde vám je i pohlídají. Ty, které rády jedí, si mohou užít zmrzliny a sladkostí. Přijdete-li s dítětem do restaurace, určitě se najde dost vysoká židle, aby se i ono cítilo u stolu dobře a nemuselo se koukat jenom přes jeho hranu. Porce jídla v maďarských restauracích jsou většinou objemnější než u nás, ale pro dítě samozřejmě můžete dostat přiměřené množství.

Jenom s úplně malými dětmi se jako s návštěvníky v Maďarsku zatím moc nepočítá. Očekávají-li maminky, že najdou místnost, kde by svého potomka přebalily nebo nakojily, většinou budou zklamány. Ale i v takovém případě vycházejí Maďaři ochotně vstříc a dokážou zajistit nějakou místnost, kde lze potřebné úkony provést.

Nejvíc zábavy si v Maďarsku ale užijí ty větší - od desetiletých až po teenagery. Nepřeberné možnosti koupání, toboganů a skluzavek, spousta dalších možností si zasportovat, od maďarské tradiční lukostřelby a jízdy na koni (či poníku) až po vodní lyže či bungeejumping.

Děti, které mají rády zvířata, mohou do zoo, do Afrického muzea u Balatonu nebo na některý z mnoha statků, kde se seznámí s maďarskými pasteveckými psy, ovcemi, chovem koní nebo typickými bagouny.

Hravé typy budou mít dispozici lunaparky s různými atrakcemi (některé u nás k vidění nejsou) a spousty nejrůznějších hracích automatů.

A teenageři si užijí diskoték, co hrdlo ráčí, a když už budou na dovolené, nechte je se bavit i po půlnoci, na maďarské diskotéce to tou dobou obvykle teprv začíná.

A kdyby snad vaše dítě onemocnělo, taky nemusíte mít strach, maďarská lékařská péče, zvlášť o děti, je na dobré úrovni (ostatně to dobře vědí Rakušané, kteří služeb maďarského zdravotnictví hojně využívají)

Zkrátka a dobře - rozhodně nemějte obavy vzít své děti do Maďarska s sebou. Nudit se tam zcela určitě nebudou a jsem přesvědčen o tom, že odjedou spokojeny a budou se sem rády vracet.

dort (nahrál: admin)
dort
rybářské jezírko (nahrál: admin)
rybářské jezírko
tobogány (nahrál: admin)
tobogány

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA


Články odjinud